Niçin bu sayfayı hazırlıyorum?

cebrail

Öncelikle bu siteye bir şekilde yolu düşen büyüklerimize, arkadaşlarımıza, kardeşlerimize ve tüm kasabalılara selam ola.

Evet, nerden çıktı bu Aşağı Mahmutlar sayfası? Bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu çalışmayı bana yaptıran değerli zat Nurettin Altın’dır… Can Nurettin, bende bu sayfayı hazırlama fikrini uyandırdığın için seni sevgi ile kucaklıyorum. Kasabamızın Kırıkkale merkeze mahalle olarak bağlandığını çok önceden bilmemize rağmen, kasaba halkı benimsememişti bu kararı. Kasaba halkı hala kasabanın devam edeceğine inanıyordu. Bu durumu bende bir gün internetten araştırdım, acaba kasaba yerinde duruyordu mu? Aşağı Mahmutlar diye internet arama motorunda araştırma yapınca, karşıma il gazetesinin açmış olduğu bir forum çıktı. Foruma incelediğimde kasaba ile ilgili birçok farklı yorum okudum. Bunlardan bir tanesi vardı ki beni olduğum yere çivi gibi çaktı.

Bu yorum Nurettin Altın’a aitti. Ne güzel yazmıştı Nurettin, vatanına, köyüne duyduğu hasreti, özlemi. Köyümüzü, beldemizi ne güzel dile getirmişti. Kırıkkale dışında yaşamama rağmen, belli aralıklarla kasabanın havasını almak üzere beldemizin yolunu tutan biri olarak, pek özlemim yoktu doğduğum, çocukluğumun geçtiği, büyüdüğüm topraklara… Bir başkaydı Nurettin’in özlemi, ne güzel ifade ediyordu Aşağı Mahmutları. İşte o an dedim ki “ evet bunu yapmalıyım dedim” ve yola koyuldum.

Kasabamızdan kilometrelerce uzakta yaşayan, köy hasreti çeken Aşağı Mahmutlarlı’lara, annesi babası Aşağı Mahmutlarda doğmuşta bugüne kadar kasabayı hiç görmemiş kardeşlerimize, kasabayı anlatmak, göstermek lazım dedim. Bir nebze olsun bu insanların hasretliklerine bir çare olabilirsek ne mutlu idi bize…

Sayfa tasarımı; Kasabanın Tarihçesi, Sülaleler, Geçmiş Belediye Başkanları ve Muhtarlar, Kasabadan Yetişenler, kasabada yaşayan Yaşlı Büyüklerimiz, Kasabanın dört bir yanından çekilmiş Fotoğraf Galerisi ve kasaba ile ilgili görüş alışverişinin yapılacağı, karşılıklı bilgi, belge ve fotoğrafların paylaşılacağı Forum şeklinde organize edilmiştir.

Forum bölümü oldukça önemli, bu siteye giren herkese bir sefer olsun forum bölümünü tıklaması ve yorumları okuyarak bir yorum da kendisinin yazmasını çok rica ediyorum. Özellikle kasaba dışında yaşayanların kendisini tanıtması ve nerde yaşadıkları ve ne iş yaptıkları gibi bilgileri paylaşmasını bekliyorum. Mümkün ise kendisi ve ailesi ile ilgili fotoğrafları site üyeleriyle paylaşmasını bekliyorum. Bu sayede gerçekten kasaba da yaşayanlar ile dışarıda yaşayanlar arasında bir köprü oluşturabileceğimizi düşünüyorum.

Bu sayfayı hazırlamak için kasabada yaşayan birçok büyüğümüz ile görüştüm. Hazırlık safhasında verdikleri bilgiler ile bana ışık tutan ve bu sayfanın içeriğine katkıda bulunan; Abdullah Can, Duran Taşkın, Rıza Taşkın ve Gülbeyaz Tahan’a huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.

Bir teşekkür de kıymetli yeğenim İdris Toyran’a. Bu çalışmalar sırasında, benim elim ayağım ve gaz pedalım oldu. Gerek büyüklerimizden topladığımız bilgiler gerekse fotoğraf çekimlerim esnasında bana çok büyük destek verdi. İdris Toyran’a da huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Siteye ilişkin her türlü öneri ve eleştirilerinize açık olduğumu vurgulamak istiyorum. Sitede olmasını isteğiniz farklı başlıklar var ise benimle irtibata geçebilirsiniz. Aşağı Mahmutlarda yaşayan değerli kasabalılar, önerilerini, paylaşacağı bilgi ve belgeleri İdris Toyran vasıtasıyla bana ulaştırabilirler. Bunun dışında benimle doğrudan iletişim kurmak isteyenler için elektronik posta adresim aşağıda yer almaktadır.

Burada yer alan bilgiler tamamen kasaba büyükleri ile yapılan röportajlardan derlenmiştir. Yanlış ya da eksik bilgi varsa benimle temasa geçerseniz çok mutlu olurum.

Son olarak, sürçü lisan ettik ise affola…

Saygılarımla

Cebrail Taşkın