AHMET ALTIN

img_4892

C.TAŞKIN

Sayın Başkan, Aşağı Mahmutlarda, belediye başkanlığı ve köy muhtarlığı gibi görevlerde bulundunuz. Öncelikle Muhtarlıktan başlayalım. Nasıl muhtar olmaya karar verdiniz?

A.ALTIN

1977 senesiydi, 35 yaşındaydım. MKE Çelik fabrikasında çalışıyordum. Fabrikada kaza geçirmiştim, ayağım yanmıştı. Bu yüzden 1 ay istirihatli idim. Camız Arif’in kahvesinde arkadaşlarım Çelebi Taşkın ve Necati Tanyeli ile birlikte oturmuş çay içiyorduk. Etraftan Muhtarlık seçimi var dediler. “Arkadaşlar, gençliğin temsilcisi olarak aday olsam ne dersiniz” dedim, kahvedeki arkadaşlar aday ol, seni destekleriz dediler. Bunun üzerine aday oldum. Rakiplerim Zeynel Can ve Niyazı Taşkın idi. 1 aylık istirihatli dönemde seçime hazırlandım ve seçimi kazanarak muhtar seçildim.

C.TAŞKIN

Muhtar seçilince, Fabrikadaki işler ne oldu? Hem çalışıp hemde muhtarlık yapmak kolay olmasa gerek?

A.ALTIN

Muhtar olduğum dönemde fabrikada tabldot seçimleri vardı, iş arkadaşlarım beni aday gösterdiler. Muhtarlığımın 4 senesinde tabldot lideri olarak görev aldım. Bu sayede köy ile yakından ilgilenebilme imkânını buldum.

C.TAŞKIN

Muhtarlığınız süresince yaptığınız önemli işlerden bazılarını söyleyebilir misiniz?

A.ALTIN

Köyün mevcut su deposu ihtiyaçları karşılamıyordu, hasan ağa’nın tepeye hemen yeni bir su deposu inşasına başladık ve tamamladık. Köyün anayolundaki tahta köprü, beton olarak yeniden inşa edildi. Köyün elektrik dağıtım şebekesi eksikti, tamamladık. köyü belediye olmaya hazırlarken bu sırada inkılap oldu, sivil iktidar gelene kadar muhtarlık hizmetini yapmaya devam ettim. Bu nedenle 1977 yılında başladığım muhtarlık hizmetini 7 sene sürdürmüş oldum.

C.TAŞKIN

Köy’ün belde olma sürecini sizin ağzınızdan dinleyebilir miyiz?

A.ALTIN

Bir gün dönemin Milletvekili Alpaslan Pehlivanlı köyümüze geldi ve köyün nüfusunun 2000’in üzerinde imiş, burayı kasaba yapalım dedi. Bunun üzerine bir grup köy halkı ile kaymakam’a gittik, konuyu kendisine aktardık. Mevcut seçmen sayısından 1 fazla imza getirirseniz resmi başvuru yapabilirsin cevabını aldık. Hemen mücadeleye başladık, 1200 seçmenin 618’inden imza almayı başardık. Bu imza toplama işinde en çok emek Faruk Toyran ve Yusuf Tanyeli’ye aittir. Kendilerini bu vesile ile anmış olalım. Belediye olma kararı çıktı ve 1987 yılında yapılan ilk seçimde Doğru Yol Partisinden aday oldum, fakat ilk seçimleri çok az bir farkla kaybettim. 1987-89 yılları arasında sn. Nurettin Taşkın belediye başkanlığını yürüttü. 1989 da yapılan seçimleri kazanarak 1984–1989 yılları arasında kasabama Belediye Başkanı olarak hizmet ettim.

C.TAŞKIN

 Hem Muhtarlık yaptınız hem de Belediye başkanlığı, ikisi arasındaki farkı en iyi siz bize anlatırsınız?

A.ALTIN

Muhtarlıkta yönetim ve bütün sorumluluk tek adamın üstünde, belediye başkanlığında ise yetkiyi ve sorumluluğu meclis üyeleri ile paylaşıyorsunuz. Belediye de görev yapan işçileriniz, memurlarınız oluyor, bu sayede 1 kişinin vazifesi birçok kişiye dağılmış oluyor.

C.TAŞKIN

Aşağı Mahmutlar için yapmak isteyip de yapamadığınız şeyler var mı?

 A.ALTIN

Kasabamızın ilçe olmasını çok istiyordum. Bu konuda çaba sarf etmemize rağmen sonuç alamadık. Bu duruma hala üzülüyorum. Kasabamız ilçe olacak yer iken maalesef mahalle durumuna geldi.

 C.TAŞKIN

 Aşağı Mahmutlar’ın bir mahalle olarak Merkez belediye ye bağlamsını nasıl karşılıyorsunuz? Sizce bu kasabanın geleceği için faydalı mı?

 A.ALTIN

Merkeze bağlanmaya ihtiyacımız yoktu. Belediyesi olan güzel bir yerdi burası. Hem köylülüğü hem de şehirliliği yaşıyorduk. Halkımızın her türlü ihtiyacını karşılıyorduk. Halkımız geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlıyor. Onların dar duruma düşmemesi için merkez belediyenin vatandaşlarımızı anlayış göstermesine ihtiyaç duyacağız.

img_4893 img_4895 img_4896