NURETTİN TAŞKIN

img_4828

C.TAŞKIN

Siyaset yapma isteği ve merakı nasıl oluştu? Niçin girdiniz siyasete?

N. TAŞKIN

Çocuk yaştan itibaren okuma isteği, topluma ve cemiyete girme isteği vardı. Erken yaşta çırak okuluna girdim ve MKE’de çalışmaya başladım. Fabrikada çalışırken sendika çalışmalarına katıldım, sendikacılık beni heveslendirdi ve bir şeyler yapmam lazım dedim.

Rahmetlik Turgut Özal’ı çok severdim, çalışmalarını yakından takip ederdim. Kırıkkaledeki diğer beldelerde yapılan çalışmalar, faaliyetler hoşuma giderdi. Özellikle Bahşılı ve Hacılar beldelerinin çalışmaları beni heyecanlandırırdı. Zaman gelecek bende bir belediye başkanı olacağım ve beldeme hizmet edeceğim diyordum.

C. TAŞKIN

Aşağı Mahmutlar merkeze bağlı bir köydü. Nasıl oldu da Belde statüsü kazandı? Buna sizin katkınız ne ölçüde oldu?

N. TAŞKIN

1985 yılında bir gün “Belediye Yasası” aklıma düştü… Hemen aldım ve incelemeye koyuldum. Yaptığım araştırmalar sonucu, nufusu 2000’den fazla olan köylerin belde olabileceğini öğrendim. Sonra Nüfus Müdürlerinden Halil Yapıcıya gidip köyümüzün nüfusunu sordum ve 2019 olduğunu öğrendim.

Eski muhtarlardan amcam Sadullah Taşkın’dan köyümüzle ilgili bilgi ve destek alarak çalışmalara koyuldum. Belediye olabilmek için ya dönemin muhtarının başvurusu gerekiyordu yada seçmen sayısının yarısından bir fazlasının imzası ile başvuru yapılmasına ihtiyaç vardı. Eski Muhtarlardan Sayın Ahmet Altın ile ortak çalışma yürüterek, seçmen sayısının bir fazlası imzayı topladık ve başvurumuzu yaptık.

C.TAŞKIN

Aşağı Mahmutlar insanını, halkını nasıl tanımlarsınız?

N. TAŞKIN

Aşağı Mahmutlar, insanı çok sıcakkanlı, misafir perver, çalışkan, dürüst bir aile topluluğudur.

C.TAŞKIN

İlk defa belediye seçimleri oluyordu Aşağı Mahmutlarda, nasıl bir kampanya yürüttünüz? O günkü atmosferi bize aktarır mısınız?

N. TAŞKIN

Anavatan partisinden aday olmuştum, slagonum “çalışkan arı” idi. Devlet dairelerini çiçek olarak görüyordum, peteği balla doldurma arzusu ve dışarıda gördüklerimi kasabamda gerçekleştirme heyecanı ile yoğun ve karnaval havasında bir kampanya yürüttüm. 7 Haziran 1987’de yapılan ilk seçimleri kazanarak Belediye Başkanı seçildim.

C.TAŞKIN

Aşağı Mahmutlar için yapmak isteyip de yapamadığınız şeyler var mı?

N. TAŞKIN

Öncelikli hedefim bulunduğumuz beldeyi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmaktı. Bunun için gece-gündüz çalıştım. İyi bir ekip kurdum ve ekibi güzel organize ederek bir bir yapmak istediklerimi hayata geçirdim.

Beni en çok üzen yapmak istediğimde yapamadığım hedefim “salça fabrikası” dır. Kasabamızın geniş sulak arazilerinde tarım yapılıyordu. Domatesimiz meşhurdu, bu ne denenle bir salça fabrikası kurmak için çok uğraştım. Devlet yatırım bankası aracılığı ile işin etüdünü hatta planlamasını bile yaptırdım. Fakat o dönem mevcut olan salça fabrikalarının mevcut ihtiyaca cevap vermesi nedeniyle bizim projemiz daha ileri bir zamanda yapılmak üzere rafa kaldırıldı…

Beldemiz de planlı bir kentleşmeyi hedefledim fakat mevcut belediye bütçesi yererli olamayınca maalesef bunu gerçekleştiremedim.

Ulaşımda çok başarılı bir sistem kurdum ve çalışanın, öğrencinin saatinde işine okuluna gitmesini sağladım. Kasabamda hep bir heyecan ortamı yarattım, bayramlarda kasaba halkını bütünleştiriyor, çocuklar ile bir araya geliyordum. Mevcut kadromdaki memurları Kırıkkale ve Ankara’ya nakil ederek Kasaba halkına iş imkânı sağlamak için sürekli çaba sarf ettim. Belediyemiz umut kapısı idi, bunu hep canlı tuttum.

C.TAŞKIN

Aşağı Mahmutlar’ın bir mahalle olarak Merkez belediye ye bağlamsını nasıl karşılıyorsunuz? Sizce bu kasabanın geleceği için faydalı mı?

N. TAŞKIN

Turgut Özal’ın dediği gibi yerinden yönetim her zaman daha iyidir. Katılmış olduğumuz merkez belediye tarafından ilgi gördüğü takdirde, belediyecilik hizmetlerinin güzel bir şekilde yapılabileceğine inanıyorum. Ancak merkez belediye ilgisiz kalırsa, beldemiz merkeze bağlı bir gecekondu mahallesi konumuna gelebilir. Merkez belediye başkanı ile iyi iletişim ve ilişki kurulursa hizmetler sürdürülebilir…

img_4831img_4833 img_4834 img_4835 img_4836 img_4839 img_4849